Multiple Teams · Fall Post Season Award Winners


The Fall Season in Athletics was a great one for our Jefferson High School students, coaches, and teams.  There were many awards that were handed out after the Fall seasons concluded.  Congratulations to all of our students and coaches on being recognized for all of their hard work.  Below is a list of students and coaches that have been honored OR you can click the following link for the list of all of our Post Season Award Winners:  Fall Postseason Honors 2020

SOFTBALL

JCAA Co-Offensive Conference Player of the Year

Catryn Cattoor

All Conference

Catryn Cattoor- 1st Team Catcher

Cami Menke- 1st Team Infield

Maggie Brunke- 2nd Team Infield

Megan Payne- Honorable Mention Pitcher

All District

Catryn Cattoor- 1st Team

Cami Menke- 1st Team

Maggie Brunke- 1st Team

Megan Payne- 1st Team

Morgan Figliolo- 2nd Team

All Region

Cami Menke- 1st Team

Catryn Cattoor- 1st Team

Maggie Brunke- 2nd Team

All State

Catryn Cattoor- 1st Team

Dream Team

TBA- released in spring

 

CROSS COUNTRY

All District

Kaelyn Nilson- 6th Place

Hannah Wigger- 11th Place

Jeremiah Chipps- 9th Place

CJ Johnson- 11th Place

Ian Ehrhardt- 15th Place

 

VOLLEYBALL

JCAA Small School Co-Coach of the Year

Tara Fish

All Conference

Kirstyn Loyd- 1st Team

Laney Smith- 1st Team

Ava Roth-1st Team

Emma Breier- 2nd Team

Paige Siebert- Honorable Mention

All District

Ava Roth- 1st Team

Kirstyn Loyd- 2nd Team

Emma Breier- 2nd Team

Laney Smith- 2nd Team

All State

Ava Roth

 

FOOTBALL

I-55 Defensive Player of the Year

Dawson Jakoubek

I-55 Coach of the Year

Alex Rouggly

All Conference

Dawson Jakoubek- 1st Team Offensive Guard

Dawson Jakoubek- 1st Team Linebacker

Ethan Deal- 1st Team Offensive Tackle

Ethan Deal- 1st Team Defensive Line

Dylan Schnitzler- 1st Team Fullback

Colby Ott- 1st Team Running Back

Colby Ott- 1st Team Defensive Back

Steve Stephens- 1st Team Defensive End

Will Schnitzler- 1st Team Running Back

Will Schnitzler- 2nd Team Defensive Back

Dylan Schnitzler- 2nd Team Linebacker

Drew Breeze- 2nd Team Punter

Ethan Boyer- 2nd Team Special Teams Player

Will Breeze- 2nd Team Kicker

Will Breeze- Honorable Mention Defensive Back

Colton Richardson- Honorable Mention TE

Konnor Armstrong- Honorable Mention Guard

Drew Breeze- Honorable Mention QB

Robbie Hurley- Honorable Mention Linebacker

Mason Campbell- Honorable Mention Def. Line

All District

Steve Stephens- 1st Team Defensive Line

Colby Ott- 1st Team Defensive Back

Dylan Schnitzler- 1st Team Running Back

Dawson Jakoubek- 1st Team Linebacker

Ethan Deal-1st Team Offensive Line

Will Schnitzler- 1st Team Running Back

Will Breeze- 1st Team Kicker

Konnor Armstrong- 2nd Team Offensive Line

Drew Breeze- 2nd Team QB

Colton Richardson- 2nd Team Tight End

Jackson Combs- 2nd Team Defensive Line

Robbie Hurley- 2nd Team Linebacker

All Region

Class 2 SEMO All-Region Defensive Player of the Year

Dawson Jakoubek

Class 2 SEMO All-Region Lineman of the Year

Ethan Deal

Class 2 SEMO All-Region Coach of the Year

Alex Rouggly

1st Team

Steve Stephens- 1st Team Defensive End

Colby Ott- 1st Team Defensive Back

Colby Ott- 1st Team “Hybrid”

Dylan Schnitzler- 1st Team Running Back

Dawson Jakoubek- 1st Team Linebacker

Ethan Deal-1st Team Offensive Line

Ethan Deal- 1st Team Defensive Line

Will Schnitzler- 1st Team Running Back

Will Schnitzler- 1st Team Defensive Back

Colton Richardson- 1st Team Outside LB

Will Breeze- 1st Team Kicker

Dream Team

Colby Ott

Dawson Jakoubek

All State

Dawson Jakoubek- 1st Team Linebacker

Colby Ott- 1st Team Defensive Back

Dylan Schnitzler- 1st Team Running Back

Ethan Deal- 1st Team Offensive Line

Will Breeze- 2nd Team Kicker

Steve Stephens- 2nd Team Defensive Line